pizzeria

Pic 1

pizzeria Gniezno

pizzeria więcej

Pic 2

Pizza

Co takiego jest w okrągłym placku drożdżowym z domieszką ziół, sosem pomidorowym, serem i innymi dodatkami, który tak wszyscy lubią i który jest tak dobrze znany każdemu. Mimo iż uważa się ją za podstawowe danie włoskie, to właśnie Grecy byli pionierami. Jak to możliwe? Otóż piekli oni placki zwane plankuntos. Były one okrągłego kształtu delikatnie skropione oliwą, doprawione odpowiednio ziołami, czosnkiem i innymi dodatkami.

Niemniej jednak po najeździe na Grecję Rzymianie przejęli przepis i go poprawili. Z początku zwali ją plackiem z wody i mąki pieczony w piecu. W wersji pierwotnej stała się ona daniem w biednych domach, gdzie kobiety nie mając nic poza mąką, wodą i ziołami, a czasem i serem musiały wykarmić rodzinę. Stopniowo zaczęto dodawać do niej dodatki, które były typowe dla poszczególnych regionów. W obecnej formie, czyli na drożdżowym cieście pojawiła się w epoce baroku. Wtedy to dotarła do Europy moda na konsumpcję pomidorów.

Oczywiście były one znane wcześniej, ale uważano je za niejadalne. Niemniej jednak pierwsza pizzeria powstała dopiero na początku XIX wieku w Neapolu, która istnieje do dziś pod nazwą Antica Pizzeria Port'Alba. Także tam została stworzona najbardziej znana pizza o nazwie Margherita. Do zwykłego placka dodał on pomidory, plastry mozarelli i liście bazylii.

Cała kompozycja przedstawiała barwy flagi włoskiej i została ona podana parze królewskiej. Na cześć królowej owa pizza została nazwana jej imieniem. Dziś ewidentnie jest najbardziej znane jedzenie na świecie. Pomimo iż podawana jest w wielu lokalach, to posiada też wielu zwolenników domowego sposobu jej wyrabiania.

więcej

Galeria firm pizzeriaicznych

Arr Left
pizza gniezno
pizza gniezno
pizza gniezno
pizza gniezno

firmy budowlane,